Blegtoria në Tiranë dhe vend, 2018

Bujqësia, blegtoria dhe natyra përbëjnë një potencial të madh për zhvillimin ekonomik të zonave rurale të Tiranës nëpërmjet zhvillimit të agroturizmit, veçanërisht përmes produkteve bio aq shumë të kërkuara në treg. Bashkia e Tiranës është e vendosur të rikthejë vëmendjen në këto zona, për ta parë këtë potencial si një mundësi edhe për biznese të mirëfillta. Shija e produkteve tona bujqësore është origjinale dhe krahas kësaj rritja e prodhimit bujqësor, jo vetëm që zhvillon ekonominë dhe ul papunësinë, por mundëson uljen e çmimeve të produkteve kryesore jetike që konsumohen nga popullata, si dhe ul varësinë e vendit nga importet.

Statistikat e blegtorisë ofrojnë informacion të detajuar, për numrin e krerëve të bagëtive sipas llojit dhe kategorive (gjedhë, të leshta, të dhirta, derra, njëthundrakë, shpendë dhe koshereve). Prodhimet blegtorale përfshijnë prodhimin i qumështit sipas llojeve lope, dele dhe dhie. Të tjera prodhime blegtorale janë prodhimi i leshit, vezëve dhe mjaltit. Të dhënat për numrin e krerëve sipas llojeve dhe kategorive i referohen gjendjes së bagëtive më 1 Dhjetor.

Prodhimet blegtorale i referohen vitit kalendarik dhe periudha referuese për to është: 1 Dhjetor i vitit aktual - 30 Nëntor i vitit të mëparshëm. Për prodhimin e këtyre të dhënave shfrytëzohet informacioni i marrë nga Instituti i Statistikave.

Numri i Krerëve të blegtorisë përfaqëson numrin e krerëve sipas kategorive përbërëse të njësisë, të patura gjendje gjatë një viti kalendarik. Termat "bagëti" dhe "shpendë" përdoren në një kuptim shumë të gjerë, duke mbuluar të gjitha kafshët shtëpiake pa marrë parasysh moshën dhe vendndodhjen e tyre ose qëllimin e mbarështimit të tyre për përmirësim racor apo për prodhime blegtorale.

Numri i krerëve të bagëtive

Rendesia relative e blegtorise eshte rritur gradualisht në Tiranë, ku në numër krerësh Bashkia Tiranë mbarështon mesatarisht gjysmën e gjësë së gjallë (46.94%) të qarkut dhe rreth 2.86 % të vendit.

në krerë
Lloji i blegtorisëBashkia TiranëQarku TiranëGjithsej Vendi% e Tiranës në qark% e Tiranës në Vend
Gjedhë20,63841,710467,31849.5%4.4%
Nga ku, Lopë16,71632,721342,68351.1%4.9%
Të imta65,325123,8852,780,99252.7%2.3%
Të leshta30,58569,2351,863,83744.2%1.6%
Nga ku, Dele25,16756,4171,366,16644.6%1.8%
Të dhirta34,74054,650917,15563.6%3.8%
Nga ku, Dhi28,61443,980699,15765.1%4.1%
Derra1,4802,770184,13353.4%0.8%
Nga ku, Dosa8333612,11624.7%0.7%
Njëthundrakë2,8976,22388,35946.6%3.3%
Shpendë264,210596,0608,362,46044.3%3.2%
Nga ku, Pula204,550464,9604,962,63144.0%4.1%
Koshere bletë11,62623,120285,45550.3%4.1%

Struktura e krerëve në Tiranë

{"queryState":{"size":100,"from":0,"q":"","facets":{},"filters":[]},"step":3,"source":{"backend":"csv","url":"/node/1e4fc9fb-6e0d-44c4-b6ad-d3fed638ee7a/download"},"model":{"backend":"csv","url":"/node/1e4fc9fb-6e0d-44c4-b6ad-d3fed638ee7a/download"},"fields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":true},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"yDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"xfields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":true},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"xDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"seriesFields":["Bashkia Tirane"],"yDataType":"Auto","xfield":"Pershkrimi","xDataType":"Auto","graphTypes":[{"value":"discreteBarChart","selected":false},{"value":"multiBarChart","selected":false},{"value":"multiBarHorizontalChart","selected":false},{"value":"stackedAreaChart","selected":false},{"value":"pieChart","selected":true},{"value":"lineChart","selected":false},{"value":"lineWithFocusChart","selected":false},{"value":"scatterChart","selected":false},{"value":"linePlusBarChart","selected":false}],"graphType":"pieChart","width":640,"group":false,"options":{"showLabels":true,"labelType":"percent","tooltips":true,"margin":{"top":0,"right":20,"bottom":50,"left":60},"xAxis":{"rotateLabels":0,"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"yAxis":{"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"y1Axis":{"axisLabelDistance":0},"y2Axis":{"axisLabelDistance":0},"showControls":true,"showLegend":true,"reduceXTicks":false,"donut":false},"computeXLabels":true,"sortFields":[{"name":"default","label":"Default","selected":false},{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"errors":{},"chartHeight":"","xFormat":{"type":"String","format":""},"yFormat":{"type":"String","format":""},"y1Format":{"type":null},"y2Format":{"type":null},"sort":"","showTitle":true,"xValues":["",""],"xValuesFrom":"","xValuesTo":"","xValuesStep":1,"yValues":["",""],"yValuesFrom":"","yValuesTo":"","yValuesStep":1,"y1Values":[null,null],"y1ValuesStep":1,"y2Values":[null,null],"y2ValuesStep":1,"goal":{"value":"","color":"","outside":true,"label":true}}

Struktura e krerëve në Vend

{"queryState":{"size":100,"from":0,"q":"","facets":{},"filters":[]},"step":3,"source":{"backend":"csv","url":"/node/1e4fc9fb-6e0d-44c4-b6ad-d3fed638ee7a/download"},"model":{"backend":"csv","url":"/node/1e4fc9fb-6e0d-44c4-b6ad-d3fed638ee7a/download"},"fields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"yDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"xfields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"xDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"seriesFields":["Gjithsej Vendi"],"yDataType":"Auto","xfield":"Pershkrimi","xDataType":"Auto","graphTypes":[{"value":"discreteBarChart","selected":true},{"value":"multiBarChart","selected":false},{"value":"multiBarHorizontalChart","selected":false},{"value":"stackedAreaChart","selected":false},{"value":"pieChart","selected":false},{"value":"lineChart","selected":false},{"value":"lineWithFocusChart","selected":false},{"value":"scatterChart","selected":false},{"value":"linePlusBarChart","selected":false}],"graphType":"pieChart","width":640,"group":false,"options":{"showLabels":true,"labelType":"percent","tooltips":true,"margin":{"top":0,"right":20,"bottom":50,"left":60},"xAxis":{"rotateLabels":0,"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"yAxis":{"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"y1Axis":{"axisLabelDistance":0},"y2Axis":{"axisLabelDistance":0},"showControls":true,"showLegend":true,"reduceXTicks":false,"donut":false},"computeXLabels":true,"sortFields":[{"name":"default","label":"Default","selected":false},{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"errors":{},"chartHeight":"","xFormat":{"type":"String","format":""},"yFormat":{"type":"String","format":""},"y1Format":{"type":null},"y2Format":{"type":null},"sort":"","showTitle":true,"xValues":["",""],"xValuesFrom":"","xValuesTo":"","xValuesStep":1,"yValues":["",""],"yValuesFrom":"","yValuesTo":"","yValuesStep":1,"y1Values":[null,null],"y1ValuesStep":1,"y2Values":[null,null],"y2ValuesStep":1,"goal":{"value":"","color":"","outside":true,"label":true}}

Prodhimet Blegtorale

Pesha e bashkisë së Tiranës në prodhimet blegtorale është disi më e zbehtë në vend dhe qark krahasuar me numrin e krerëve të gjësë së gjallë. Gjithashtu dhe struktura e prodhimeve të mishit dhe qumështit në vetvete në Tiranë ndryshon nga ai i vendit.

*Përfshihet dhe qumështi i mjelë që pijnë viçat
Lloji i prodhimit blegtorialNjësiaBashkia TiranëQarku TiranëGjithsej Vendi% e Tiranës në qark% e Tiranës në Vend
Mish peshë e gjallë (gjithsej)ton5,12712,355161,37341.5%3.2%
Nga ku, Mish gjedhiton3,0416,41568,82947.4%4.4%
Nga ku, Mish të leshtashton6281,43436,18743.8%1.7%
Nga ku, Mish të dhirtashton6421,00319,71464.0%3.3%
Nga ku, Mish derriton14026216,91353.4%0.8%
Nga ku, Mish shpenditon6763,24119,73120.9%3.4%
Mjaltëton1362693,93750.6%3.5%
Leshton641483,33143.2%1.9%
Qumësht gjithsejlitra59,281114,8491,144,35351.6%5.2%
Nga ku, Qumësht lope*litra54,300106,434973,52651.0%5.6%
Nga ku, Qumësht delelitra1,3683,09184,78844.3%1.6%
Nga ku, Qumësht dhielitra3,6135,32486,04067.9%4.2%
Vezë000 kokrra29,80369,650827,50842.8%3.6%

Struktura e prodhimeve blegtoriale në bashkinë e Tiranës

Prodhimi i mishit në Tiranë

{"queryState":{"size":100,"from":0,"q":"mish","facets":{},"filters":[]},"step":3,"source":{"backend":"csv","url":"/node/7ae58a7a-a93e-4894-b2e6-52d14c3687f6/download"},"model":{"backend":"csv","url":"/node/7ae58a7a-a93e-4894-b2e6-52d14c3687f6/download"},"fields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"yDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"xfields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"xDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"seriesFields":["Bashkia Tirane"],"yDataType":"Auto","xfield":"Pershkrimi","xDataType":"Auto","graphTypes":[{"value":"discreteBarChart","selected":true},{"value":"multiBarChart","selected":false},{"value":"multiBarHorizontalChart","selected":false},{"value":"stackedAreaChart","selected":false},{"value":"pieChart","selected":false},{"value":"lineChart","selected":false},{"value":"lineWithFocusChart","selected":false},{"value":"scatterChart","selected":false},{"value":"linePlusBarChart","selected":false}],"graphType":"pieChart","width":640,"group":false,"options":{"showLabels":true,"labelType":"percent","tooltips":true,"margin":{"top":0,"right":20,"bottom":50,"left":60},"xAxis":{"rotateLabels":0,"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"yAxis":{"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"y1Axis":{"axisLabelDistance":0},"y2Axis":{"axisLabelDistance":0},"showControls":true,"showLegend":true,"reduceXTicks":false,"donut":false},"computeXLabels":true,"sortFields":[{"name":"default","label":"Default","selected":false},{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"errors":{},"chartHeight":"400","xFormat":{"type":"String","format":""},"yFormat":{"type":"String","format":""},"y1Format":{"type":null},"y2Format":{"type":null},"sort":"","showTitle":true,"xValues":["",""],"xValuesFrom":"","xValuesTo":"","xValuesStep":1,"yValues":["",""],"yValuesFrom":"","yValuesTo":"","yValuesStep":1,"y1Values":[null,null],"y1ValuesStep":1,"y2Values":[null,null],"y2ValuesStep":1,"goal":{"value":"","color":"","outside":true,"label":true}}

Prodhimi i qumështit në Tiranë

{"queryState":{"size":100,"from":0,"q":"qumesht","facets":{},"filters":[]},"step":3,"source":{"backend":"csv","url":"/node/7ae58a7a-a93e-4894-b2e6-52d14c3687f6/download"},"model":{"backend":"csv","url":"/node/7ae58a7a-a93e-4894-b2e6-52d14c3687f6/download"},"fields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"yDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"xfields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"xDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"seriesFields":["Bashkia Tirane"],"yDataType":"Auto","xfield":"Pershkrimi","xDataType":"Auto","graphTypes":[{"value":"discreteBarChart","selected":true},{"value":"multiBarChart","selected":false},{"value":"multiBarHorizontalChart","selected":false},{"value":"stackedAreaChart","selected":false},{"value":"pieChart","selected":false},{"value":"lineChart","selected":false},{"value":"lineWithFocusChart","selected":false},{"value":"scatterChart","selected":false},{"value":"linePlusBarChart","selected":false}],"graphType":"pieChart","width":640,"group":false,"options":{"showLabels":true,"labelType":"percent","tooltips":true,"margin":{"top":0,"right":20,"bottom":50,"left":60},"xAxis":{"rotateLabels":0,"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"yAxis":{"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"y1Axis":{"axisLabelDistance":0},"y2Axis":{"axisLabelDistance":0},"showControls":true,"showLegend":true,"reduceXTicks":false,"donut":false},"computeXLabels":true,"sortFields":[{"name":"default","label":"Default","selected":false},{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"errors":{},"chartHeight":"400","xFormat":{"type":"String","format":""},"yFormat":{"type":"String","format":""},"y1Format":{"type":null},"y2Format":{"type":null},"sort":"","showTitle":true,"xValues":["",""],"xValuesFrom":"","xValuesTo":"","xValuesStep":1,"yValues":["",""],"yValuesFrom":"","yValuesTo":"","yValuesStep":1,"y1Values":[null,null],"y1ValuesStep":1,"y2Values":[null,null],"y2ValuesStep":1,"goal":{"value":"","color":"","outside":true,"label":true}}

Struktura e prodhimeve blegtoriale në Vend

Prodhimi i mishit në vend

{"queryState":{"size":100,"from":0,"q":"mish","facets":{},"filters":[]},"step":3,"source":{"backend":"csv","url":"/node/7ae58a7a-a93e-4894-b2e6-52d14c3687f6/download"},"model":{"backend":"csv","url":"/node/7ae58a7a-a93e-4894-b2e6-52d14c3687f6/download"},"fields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"yDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"xfields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"xDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"seriesFields":["Gjithsej Vendi"],"yDataType":"Auto","xfield":"Pershkrimi","xDataType":"Auto","graphTypes":[{"value":"discreteBarChart","selected":true},{"value":"multiBarChart","selected":false},{"value":"multiBarHorizontalChart","selected":false},{"value":"stackedAreaChart","selected":false},{"value":"pieChart","selected":false},{"value":"lineChart","selected":false},{"value":"lineWithFocusChart","selected":false},{"value":"scatterChart","selected":false},{"value":"linePlusBarChart","selected":false}],"graphType":"pieChart","width":640,"group":false,"options":{"showLabels":true,"labelType":"percent","tooltips":true,"margin":{"top":0,"right":20,"bottom":50,"left":60},"xAxis":{"rotateLabels":0,"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"yAxis":{"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"y1Axis":{"axisLabelDistance":0},"y2Axis":{"axisLabelDistance":0},"showControls":true,"showLegend":true,"reduceXTicks":false,"donut":false},"computeXLabels":true,"sortFields":[{"name":"default","label":"Default","selected":false},{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"errors":{},"chartHeight":"400","xFormat":{"type":"String","format":""},"yFormat":{"type":"String","format":""},"y1Format":{"type":null},"y2Format":{"type":null},"sort":"","showTitle":true,"xValues":["",""],"xValuesFrom":"","xValuesTo":"","xValuesStep":1,"yValues":["",""],"yValuesFrom":"","yValuesTo":"","yValuesStep":1,"y1Values":[null,null],"y1ValuesStep":1,"y2Values":[null,null],"y2ValuesStep":1,"goal":{"value":"","color":"","outside":true,"label":true}}

Prodhimi i qumështit në vend

{"queryState":{"size":100,"from":0,"q":"qumesht","facets":{},"filters":[]},"step":3,"source":{"backend":"csv","url":"/node/7ae58a7a-a93e-4894-b2e6-52d14c3687f6/download"},"model":{"backend":"csv","url":"/node/7ae58a7a-a93e-4894-b2e6-52d14c3687f6/download"},"fields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"yDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"xfields":[{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"xDataTypes":[{"name":"Number","value":"Number","selected":false},{"name":"String","value":"String","selected":false},{"name":"Date","value":"Date","selected":false},{"name":"Auto","value":"Auto","selected":true}],"seriesFields":["Gjithsej Vendi"],"yDataType":"Auto","xfield":"Pershkrimi","xDataType":"Auto","graphTypes":[{"value":"discreteBarChart","selected":true},{"value":"multiBarChart","selected":false},{"value":"multiBarHorizontalChart","selected":false},{"value":"stackedAreaChart","selected":false},{"value":"pieChart","selected":false},{"value":"lineChart","selected":false},{"value":"lineWithFocusChart","selected":false},{"value":"scatterChart","selected":false},{"value":"linePlusBarChart","selected":false}],"graphType":"pieChart","width":640,"group":false,"options":{"showLabels":true,"labelType":"percent","tooltips":true,"margin":{"top":0,"right":20,"bottom":50,"left":60},"xAxis":{"rotateLabels":0,"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"yAxis":{"axisLabel":"","axisLabelDistance":0},"y1Axis":{"axisLabelDistance":0},"y2Axis":{"axisLabelDistance":0},"showControls":true,"showLegend":true,"reduceXTicks":false,"donut":false},"computeXLabels":true,"sortFields":[{"name":"default","label":"Default","selected":false},{"name":"Pershkrimi","value":"Pershkrimi","selected":false},{"name":"Bashkia Tirane","value":"Bashkia Tirane","selected":false},{"name":"Qarku Tirane","value":"Qarku Tirane","selected":false},{"name":"Gjithsej Vendi","value":"Gjithsej Vendi","selected":false}],"errors":{},"chartHeight":"400","xFormat":{"type":"String","format":""},"yFormat":{"type":"String","format":""},"y1Format":{"type":null},"y2Format":{"type":null},"sort":"","showTitle":true,"xValues":["",""],"xValuesFrom":"","xValuesTo":"","xValuesStep":1,"yValues":["",""],"yValuesFrom":"","yValuesTo":"","yValuesStep":1,"y1Values":[null,null],"y1ValuesStep":1,"y2Values":[null,null],"y2ValuesStep":1,"goal":{"value":"","color":"","outside":true,"label":true}}